مهاجر

زندگی زیباست، اما پرنده عشق، تن را قفسی می بیند که در باغ نهاده باشند و چه بهتر آن که پرنده روح دل در قفس نبندد! پس اگر مقصد پرواز است، قفس ویران بهتر، پرستویی که مقصد را در کوچ می بیند، از ویرانی لانه اش نمی هراسد. زندگی زیباست، اما ...

منابع آزمون دکترای سال 1393
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/٧  کلمات کلیدی: امور دانشکده ، آزمون دکتری

با سلام

قبل از هر چیز، از تمام عزیزانی که قول نگارش این مطلب را به آنها داده بودم و کمی طول کشید تا مطلب بارگذاری شود؛ صمیمانه عذرخواهی می کنم.

مدتی بود برخی دوستان و دانشجویان محترم درخصوص منابع آزمون دکترای سال 1393 و کم و کیف آن از بنده سئوال می پرسیدند. از آنجایی که تعداد مراجعه کنندگان زیاد شده بود، از چند هفته قبل، در پاسخ به این دوستان وعده نگارش این مطلب در وبلاگ داده شد که تا این لحظه به دلیل گرفتاری های شخصی، مشکلات ایام امتحانات و رسیدگی به تصحیح اوراق و اعلام نمرات، فرصت نشد. اما بعد ...


طبق اعلام سایت سازمان سنجش و دفترچه راهنمای مربوطه، آزمون دکترای امسال تقریبا مشابه سال گذشته، برگزار می شود. دروس اعلامی عبارتند از:

  • زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی
  • آمار، سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی (درسطح کارشناسی)
  • اصول و مبانی مدیریت در سازمان های ورزشی، مدیریت اماکن، تجهیزات و
    رویدادهای ورزشی، مدیریت رفتار سازمانی

در خصوص منابع آزمون دکتری معروض می شود که:

قبل از هر چیز سعی کنید، به عناوین و سرفصل های اعلام شده از طرف سازمان سنجش توجه کنید. زبان و استعداد تحصیلی که عمومی بوده و منبع خاصی به ذهن بنده نمی رسد. سنجش و اندازه گیری هم چون در سطح کارشناسی است و اکثر دوستان در آزمون کارشناسی ارشد این درس را مطالعه کرده اند، منابع همان منابع قبلی است. (کتاب دکتر شیخ، دکتر شهبازی و همکاران، انتشارات بامداد کتاب – کتاب دکتر همتی نژاد انتشارات پیام نور و ...).

در این بین چیزی که خیلی اهمیت دارد منابع دروس تخصصی است. توصیه بنده به تمامی دوستان این است که (اگر چه کمی سخت است) ولی سعی کنید طراحان سئوال را پیش بینی کنید.

از آنجایی که اکثر اساتید و همکاران محترم از کتاب های خودشان سئوالات را طراحی می کنند (اگر چه شاید صحیح نباشد، ولی منطقی است)؛ بنابراین با توجه به این مطلب سعی کنید مطالعات خود را برنامه ریزی کنید. با توجه به جمیع جوانب، منابع پیشنهادی بنده در این رابطه به شرح زیر است (به ترتیب اهمیت و اولویت):

1-      مدیریت رفتار سازمانی؛ دکتر محمود گودرزی – انتشارات دانشگاه تهران

2-      مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی؛  دکتر مجید جلالی فراهانی – نتشارات دانشگاه تهران

3-      مدیریت سازمان های ورزشی؛  دکتر سید نصرالله سجادی – انتشارات سمت

4-      مدیریت رویدادها و اردوهای ورزشی؛  دکتر جلالی فراهانی و دکتر علی دوست – انتشارات دانشگاه تهران

5-      مدیریت و طرز اجرای مسابقات؛  دکتر مهرزاد حمیدی – انتشارات بامداد کتاب

6-     مدیریت اماکن و تجهیزات ورزشی؛ دکتر سید نصرالله سجادی، انتشارات ...

7-   مدیریت رفتار سازمانی؛ هرسی و بلانچارد، ترجمه قاسم کبیری – انتشارات امیر کبیر

8-   مدیریت عمومی؛ دکتر سید مهدی الوانی – نشر نی

9-   اصول و مبانی مدیریت؛ دکتر عبدالله جاسبی – انتشارات ...

10- مبانی مدیریت؛ رابینز و دی سنزو - ترجمه اعرابی، رفیعی و ارشاد - انتشارات دفتر پژوهش های فرهنگی

11- مدیریت سازمان های ورزشی؛  دکتر کشاورز و دکتر فراهانی – انتشارات اندیشه های حقوقی

نکته مهم: منابع فوق، صرفا پیشنهاد بنده بوده و بر اساس احتمالات، پیش بینی ها و تجارب گذشته است.  بنابراین بدیهی است که در صورت هر گونه پیشامد در آزمون دکترا؛ مسئولیتی بر عهده بنده نیست و دوستان مختار به مطالعه سایر منابع و کتب مدنظر خود می باشند.

تکمله: بنده زمانی که خود را برای آزمون دکترا آماده می کردم (سال 1385)، بیشتر کتب فوق را خلاصه کردم. در فرصتی که مقدور شد و با همت انتشارات بامداد کتاب، خلاصه های قبلی با خلاصه برخی کتب جدید ترکیب شده و در قالب یک کتاب تحت عنوان "آمادگی آزمون دکترای مدیریت ورزشی" تدوین شد. مطالعه آن را به دوستانی که تا کنون شروع نکرده اند و احساس می کنند فرصت اندک است توصیه می کنم ...

توفیق، سربلندی و پیروزی تمامی بزرگواران را

ازدرگاه ایزد منان خواستارم

و ما توفیقی الا بالله، علیه توکلت و الیه انیب ...