گرایشی شدن آزمون کارشناسی ارشد سال 1391

بر اساس مصوبه دفتر گسترش آموزش عالی در وزارت علوم، رشته تربیت بدنی در مقاطع ارشد  و دکتری، خود به چند زیر رشته تقسیم شده است که عبارتند از رشته مدیریت و برنامه ریزی در تربیت بدنی (با 6 گرایش)، رشته فیزیولوژی ورزشی و تغذیه (با 5 گرایش)، رشته رفتار حرکتی (با 3 گرایش)، رشته آسیب شناسی  و حرکات اصلاحی (با 3 گرایش) و گرایش های جامعه شناسی ورزشی, علم تمرین , بیومکانیک ورزشی و روانشناسی ورزشی. (نام صحیح رشته ها و گرایش ها را از لینک مربوطه می توانید مشاهده کنید). همچنین، ملاحظه می شود که در  جلوی نام گرایشهای قبلی، عبارت منسوخ شده ، درج شده است.

در ابتدای سال تحصیلی جدید نیز نامه ای از طرف وزارت علوم به دانشگاهها و تبع آن به دانشکده ها و گروههای تربیت بدنی ارسال شده بود مبنی بر اینکه دانشجویان پذیرفته شده را در این گرایشها و بر اساس تخصص اعضای هیات علمی تقسیم بندی کرده و این مصوبه را به اجرا بگذاریم. با توجه به برنامه ریزی قبلی گروه و همچنین کمبود فرصت، اجرای این مصوبه مقدور نبود و با تصویب اعضای گروه بنا شد اگر اتفاقی هم در این راستا قرار است رخ دهد به سال آینده موکول شود!

اما برگردیم به موضوع بحث و گرایشی شدن آزمون کارشناسی ارشد!

اگر به آدرس لینک داده شده مراجعه کنید و فایل مربوط به هر گرایش را دانلود کنید، ملاحظه می کنید که در صورت اجرای این مصوبه آزمون کارشناسی ارشد به صورت اساسی تغییر کرده و به عنوان مثال در رشته مدیریت و برنامه ریزی در ورزش، (مصوب مورخه 4 مهرماه 1390) !!! مواد آزمون عبارتند از : بازاریابی ورزشی، مدیریت اماکن ورزشی، مدیریت اوقات فراغت، مدیریت رویدادهای ورزشی، مدیریت راهبردی در ورزش، مدیریت رسانه های ورزشی (و احتمالا زبان و آمار) که ضرایب این دروس برای هر کدام از 6 گرایش رشته مدیریت ورزشی متفاوت خواهد بود.

برای پرهیز از اطاله کلام و تشویش اذهان شما عزیزان عرض می کنم که بر اساس مصوبه 20 دی ماه 1382، بنا بود، رشته تربیت بدنی در دوره کارشناسی به 5 گرایش تقسیم شود. تا جایی که بنده می دانم به جز چند دانشگاه، این مصوبه در بیشتر دانشگاههای بزرگ از جمله دانشگاه تهران اجرا نشده است!

احتمال می دهم مصوبه گرایشی شدن دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نیز با این پیش فرض تصویب شده باشد که دوره کارشناسی به صورت گرایشی برگزار می شود و احتمال اینکه حداقل چند سال طول بکشد تا این مصوبه  اجرایی شود، وجود دارد. با اینحال توصیه ای که حضورا خدمت دوستان عرض شد و مجددا اینجا نگاشته می شود این است که:

با توزیع دفترچه های آزمون کارشناسی امسال (که احتمالا اواخر آبان یا اوایل آذر است)، قطعا وضعیت گرایش شدن (یا نشدن) رشته تربیت بدنی مشخص خواهد شد! بنابراین، بهتر است دانشجویانی که گرایش آینده خود را انتخاب کرده اند، تا آن موقع، فقط دروس مربوط به گرایش مورد نظر را به همراه زبان و آمار مطالعه کنند تا در هر صورت چیزی از دست نداده باشند و از فرصت به نحو مطلوب استفاده کرده باشند.

در پایان مجددا تاکید می کنم که تمامی مطالب ذکر شده مستند به سایت رسمی وزارت علوم بوده و بنده تنها برای روشن شدن وضعیت برای دوستانی که دچار ابهام بوده اند، مواردی را متذکر شده ام که انشاالله مفید فایده باشد. بنابراین مطالب نگاشته شده در این وبلاگ سندی دال بر گرایشی شدن آزمون امسال نبوده، قابل استناد نمی باشد و از این جهت, مسئولیتی را نیز متوجه نویسنده نخواهد کرد.

توفیق تمامی عزیزان را از درگاه احدیت خواستارم.

/ 0 نظر / 10 بازدید